Skip Content
Sign up for text message alerts


staff directory

Katherine Akers - High School | Special Education

Bill Almond - Maintenance/Transportation | Director of Operations | Transportation Director

Betsy Anderson - Elementary School | Special Education

Dawn Anderson - Elementary School | Kindergarten

Mary Anderson - Elementary School,Middle School | Secretary

Teena Andrews - Middle School | Special Education

Beckie Appleget - Central Office | Payroll

Mindy Archer6 - Elementary School | 5th Grade

Jennifer Arnold - Middle School | 6th Grade

Jack Arthur - Middle School | Special Education

Laura Ayala - High School | Science

Kailey Balducki - Elementary School | 4th Grade

Jane Bambrook - Elementary School | 2nd Grade

Kristen Bandy - High School | Consumer Science

Stacy Bandy - High School | Principal

Chuck Banks - High School | Assistant Principal

Briana Bartlett - Elementary School | Art

Becky Berg - High School | Secretary

Tauni Biddle - Middle School | Special Education

Amy Bidwell - Central Office | Director of Student Services | Special Education

Jessica Bjornson - Elementary School | 2nd Grade

Amy Blythe - Elementary School | Kindergarten

Connie Boldt - Elementary School,Middle School,High School | Food Service Director

David Bower - High School | Construction Trades

Alice Bowling - High School | Ag Teacher

Ramona Braden - High School | Nurse

Lona Brager - Elementary School | Nurse

Jennifer Braundmeier - Elementary School | Special Education

Laura Brehm - High School | French

Lisa Brown - Central Office | Data Administrator/Registrar

Melissa Brown - Middle School | Special Education

Kaleb Brown - Middle School | Physical Education

Laura Brummel - Middle School | Guidance Counselor | Head Girls Swimming Coach

Nicole Bunnell - Elementary School | 5th Grade

Stephanie Campbell - High School | Science

Rob Campbell - Middle School | Science

Kelly Carlson - Maintenance/Transportation | Maintenance

Jessica Carson - Elementary School | 2nd Grade

Karen Castillo - High School | Spanish

Pam Chapman - Elementary School | 5th Grade

Lorelle Cheney - Elementary School | 1st Grade

Jeanne Clark - High School | Instructional Coach

Taeko Cochran - High School | ESL Teacher

Michelle Coleman - Elementary School | Music Teacher | Orchestra

Michael Comfort - High School | Head Cross Country Coach | Instructional Coach

Dawn Deffenbaugh - Middle School | TAG

Anne DeJong - Elementary School | Special Education

Deb DeJong - Middle School | Technology

Shannon DePenning - Elementary School | 2nd Grade

Sarah DeRonde - High School | Special Education

Karry Dolash - High School | Health | Physical Education

Amanda Doud - Elementary School | Instructional Coach

Brett Doud - Middle School | 6th Grade | Math

Mike Dursky - Elementary School | Principal

Alexandria Eckenrod - Middle School | Language Arts

Stephanie Edgren - Middle School | Language Arts

Shaina Edwards - Elementary School | 5th Grade

Alex Edwards - Elementary School | 2nd Grade

Polly Ehret - Middle School | Instructional Coach

Patricia ErkenBrack - High School | Media Specialist

Lauren Ernst - High School | Language Arts | Yearbook Advisor

Marlene Etter - Elementary School | 4th Grade

Shelli Eveland - Elementary School | Kindergarten

Chad Farner - Middle School | Science

Emily Foglesong - Middle School | Language Arts

Amanda Foster - Elementary School | Secretary

Bret Foster - High School | Head Boys Golf Coach | Math

Katie Fox - Elementary School | Kindergarten

Connor Frederick - High School | Social Studies

Sandi Fribley - Middle School | Consumer Science

Linda Frost - High School | District Nurse | Nurse

Andy Fuhs - Middle School | Industrial Technology | PLTW

Felicia Fuller - Middle School | Nurse

Renee Gatton - Elementary School | 2nd Grade

Kim Gile - High School | Business

Hillary Gingerich - Elementary School | Instructional Coach

David Gleason - High School | Technology

Biography:District Technology Repair Specialist

Elizabeth Good - Elementary School | Media Specialist

William Gormally - High School | Social Studies

Mike Goudy - High School | Science

Hilary Graham - Webster | Pre-K | Special Education

Kahlie Green - Elementary School | 3rd Grade

Anna Gritters - High School | Language Arts

Courtney Groenendyk - Elementary School | 4th Grade

Kista Grosshans - High School | Physical Education

Angie Grubb - Elementary School | 2nd Grade

Shari Hankins-Barnhart - Central Office | Technology Director

Jay Harms - High School | Head Softball Coach

Melanie Hatch - Elementary School | Instructional Coach

Elizabeth Haut - High School | Math

Abby Helmon - Middle School | Special Education

Mary Hersom - Elementary School | Kindergarten

Teresa Higgins - Elementary School | Principal

Mikayla Hintz - | 5th Grade

Beth Hodges - Elementary School | Kindergarten

Dana Hols - Middle School | Language Arts

Andy Hotek - Middle School | Principal

Ryan Howard - Elementary School,Middle School | Technology

Haley Jenkins - Elementary School | Kindergarten

Jake Jenkins - Middle School | Guidance Counselor | Head Football Coach

Beverly Jenkinson - High School | Math

Matthew Johnson - High School | Special Education

Janet Johnson - Elementary School | Guidance Counselor

Wyleen Johnston - Elementary School | Special Education

Steve Kaisand - Middle School | Head Girls Basketball Coach | Math

Matthew Kargol - High School | Art

Makenzie Kauffman - Middle School | Music Teacher

Jaime Kecy - Elementary School | 4th Grade

Connor Kem - Elementary School | Physical Education

Alex Knoot - Middle School | Social Studies

Brent Knoot - Middle School | Art

Tamara Knudtson - High School | Science

Hayley Konek - Elementary School | 5th Grade

Stacey Lamb - Maintenance/Transportation | Secretary

Biography:Maintenance & Transportation Secretary

Betty Ann Latchaw - High School | Special Education

Ayla Leopold - Elementary School | Guidance Counselor

Melissa Letzring - Elementary School | Instructional Strategist

Jeff Lorentzen - High School | Social Studies

Kim Lowry - Middle School | Language Arts

Elizabeth Luck - Middle School | Physical Education

Kelly Luck - Middle School | Social Studies

Jason Maddy - Middle School | At Risk Counselor

Stacey Maddy - Middle School | Math

Savanna Mason - Elementary School | 3rd Grade

Carmen Matanane - Middle School | 6th Grade | Math | Science

Erik McGee - Elementary School | Special Education

Bruce McLellan - Middle School,High School | Orchestra

Kristi McPherren - Elementary School | Instructional Strategist

Leslie Meyer - Elementary School | 1st Grade

Travis Miller - High School | Special Education

Denise Morgan - Middle School | 6th Grade | Language Arts & Reading | Social Studies

Denise Morris - Elementary School | 1st Grade

Biography:https://firstgrademorris.shutterfly.com/

Mike Mott - Maintenance/Transportation | Maintenance

Keri Murphy - Elementary School | 3rd Grade

Michelle Nelson - Middle School | Special Education

Shannon Nikkel - Elementary School | 1st Grade

Patty Nimtz - Middle School | Secretary

Ryan Parker - High School | Activities Director | Head Boys Basketball Coach

Dennis Parks - High School | Head Girls Golf Coach | Industrial Technology | PLTW

Biography:Project Lead the Way

Michelle Patton - Elementary School | Special Education

Angela Pedersen - Central Office | Home School Assistance Program Coordinator

Carolyn Pederson - Elementary School | Dean of Students

Bill Pester - Middle School | Special Education

Jennifer Peterson - Elementary School | Physical Education

Paige Pierson - Middle School | Math

Annah Pollock - Elementary School | Secretary

Kimberly Prendergast - Elementary School | TAG

Dannitta Presley - High School | Secretary

Marian Raum - Middle School | Instructional Coach

Rusty Raymond - Middle School | Band Director

Autumn Reisetter - High School | Special Education

Amanda Reynolds - High School | Social Studies

Kathy Richmond - Elementary School | 1st Grade

Maggie Riggs - Elementary School | Instructional Strategist

Mollie Roach - Middle School | 6th Grade

Stephanie Roberts - Elementary School | 3rd Grade

Ann Roberts - Middle School | Language Arts

Samantha Robinson - Elementary School | 1st Grade

Elizabeth Roe - Elementary School | 3rd Grade

Kendra Roquet - Elementary School | Instructional Coach

Laura Ross - High School | Language Arts

Amanda Russell - Elementary School | Special Education

Amanda J Russell - Elementary School | Special Education

Sharon Sage - Elementary School | 2nd Grade

Mark Scholes - Middle School | Assistant Principal

Dana Sereg - Elementary School | 3rd Grade

Christine Shannon - Elementary School | Secretary

Cory Sheeley - High School | Math | Science

Jennifer Sheets - High School | Special Education

Amy Simmons - High School | Guidance Counselor

Kim Smith - Webster | Office Manager

Jodi Steinlage - Elementary School | Instructional Strategist

Kirsten Stek - Middle School | 6th Grade | Math | Science

Mike Sterner - Middle School | Head Boys Track Coach | Social Studies

Molly Sterner - High School | Language Arts

Orla Stodghill - Elementary School | Art

Allison Stout - Elementary School | Instructional Strategist

Jennifer Stout - Middle School | Language Arts

Joi Stout - Elementary School | Instructional Strategist

Heather Sult-VanGorp - Elementary School | 4th Grade

Molly Tabbert - Central Office | Secretary

Katie Taylor - Elementary School | 4th Grade

Andrea Taylor - Elementary School | Music Teacher

Kimberly Tighe - High School | Secretary

Biography:Student Services Secretary

Bill Tolles - Maintenance/Transportation | Maintenance

Biography:Maintenance Supervisor specializing in Electrical.

Alan Tolliver - Maintenance/Transportation | Maintenance

Biography:Specializing in Plumbing and HVAC

DeWitt Tracy - High School | Language Arts

Corey Trainer - Elementary School | Guidance Counselor

Kaitlin Trainer - Elementary School | Kindergarten

Paula VanderBeek - High School,Webster | At Risk Counselor

Mark VanderMeiden - Maintenance/Transportation | Transportation Mechanic

Biography:Transportation Mechanic

Megan VandeVoort - Elementary School | 1st Grade

Melissa VanDyne - Elementary School | 5th Grade

Lisa VanKooten - Elementary School | 4th Grade

Valerie VanMaanen - Elementary School | Instructional Strategist

Carrie VanMersbergen - High School | Consumer Science

Jan VanWaardhuizen - Elementary School | 5th Grade

Stacy Veiseth - Elementary School | Instructional Strategist

Tim Veiseth - Elementary School | 3rd Grade | 4th Grade | 5th Grade | Principal

Lynne Veldhuizen - High School | Secretary

D'Arcy VerBeek - Middle School | Secretary

Tim Vermeer - High School | Science

Chad Vink - Central Office | Business Manager & Board Secretary

Biography:Business Manager & Board Secretary

Chrystal VonAhsen - Elementary School | Music Teacher

Justin VonAhsen - Elementary School,Middle School | Band Director

Biography:5th/6th Grade Band

Rich Waddington - High School | Band Director

Lisa Walston - Central Office | Personnel & Finance

Stacy Walston - Middle School | Language Arts

Todd Warnecke - High School | At Risk Counselor

Chase Weber - High School | Physical Education

Chris Weinreich - Middle School,High School | Vocal Music

Jessica Weinreich - High School | Language Arts

Ashley Westhoff - Elementary School | 1st Grade

Jacie White - High School | Business

Sharon Wilkin - Elementary School | 4th Grade

Steph Wilson - Central Office | Curriculum Director

Paula Wright - Central Office | Superintendent

Vicky Wyngarden - Central Office | Payroll

Taylor Zimmerman - High School | Special Education